Ayers Rock (28.-30.11.)
Ayers Rock (austrálsky Uluru) je nejobjemnější monolit na světě. Rozměry cca 2,5 X 3,5 km s výškou 350m. Je zajímavý tím, že kontrastuje s okolní pouštní rovinatou krajinou. Pískovec Ayersovy skály je bohatý na horniny obsahující aluminium a křemičitany. Tím získává načervenalý nádech. Celý objekt je znám tím, jak během dne mění své barvy od oranžové přes jantarovou až ke karmínové, tak jak postupují sluneční paprsky. Proto je velkým místním lákadle pozorování Uluru buď při západu slunce nebo východu slunce. Jsou na to zde dokonce vyhražená 2 místa vzdálená od sebe skoro 20km, jedno pro sunrise a druhé pro sunset. Zvládli jsme oboje a jako jo... není to zrovna úplně kulervoucí zážitek, ale je to pěkné.
Celé území okolo útvarů Ayers Rock a Kata Tjuta patřilo odpradávna domorodému lidu Anangů, kterým byla v roce 1985 celá oblast Australskou vládou navrácena.
Protože jsme stále na poušti a ještě dále od jakékoliv civilizace, je zde potřeba dodržet řadu základních pravidel: zajistit si dopředu ubytování, protože jsou zde omezené kapacity, vyrážet na treky velmi brzo ráno, protože po 11h je zde zakázáno se po okolí pohybovat z důvodů neuvěřitelných teplot mezi 40-50C, mít pokrývku hlavy, mazat se opalovacím krémem a pít hodně vody (doporučen 1 litr vody na 1h trekování), mít síťku na hlavu kvůli mouchám. S naším přístupem není asi velké překvapení, že nemáme z výše uvedeného seznamu skoro nic :-). Ubytování řešíme na místě, booking.com hlásí, že nejbližší volné ubytování je více než 500km daleko. Nakonec jsme našli pokoj v předraženém hotelu, kde není v ceně snídaně, neuklidili nám pokoj, nefungují sprchy - prostě zase "vojeb" :-). Chybí nám docela i ta síťka proti mouchám. Všude lítá velké množství agresivních a neodbytných much. Rozhodně nejsou plaché jako jejich české kamarádky - lezou vám do očí, do pusy, do nosu, je těžké je odehnat. Většinu treku tak chodíme mávajíc ruka a většina kolemjdoucích se síťkami se nám škodolibě směje. Za mě to jsou druhé nejhorší mouchy, hned po Jordánských :-). Nejdelší trek jsme absolvovali v Kata Tjuta, což je 30 gigantických dómů ležících 42 km západně od Uluru. Bohužel jsme si úplně nepřivstali, na trek vyrážíme kolem 9h a už je horko jako na Sahaře. Ještě, že se tu čas od času dá z tanku doplnit voda. První trek nás dovedl do oblasti, jejíž název jsem zapomněl, ale s Jonem jsme to pracovně nazvali "mezi kozy" - schválně jestli poznáte, která fotka to je :-). Pak jsme přejeli kousek autem a vyrazili na Karingana lookout a Karu lookout trail s cílem obejít celý cca 10km okruh. Je už ale opravdu hodně hodin, ceduli se zákazem treku po 11h hrdinně obcházíme, s vypětím sil docházíme na Karingana lookout, které se nachází v sedle mezi 2 dómy a je z něj krásný výhled do okolí na obě strany. Tady to ale otáčíme s tím, že začíná bolet hlava, cítím spáleniny na obličeji a bude vůbec výzva dojít skoro v pravé poledne zpět k autu. Zvládli jsme to, ale měl jsem toho plné kecky a zbytek dne jsme nebyli schopní dělat nic jiného, že spát a alespoň na chvíli skočit do bazénu.
Přes všechny strasti to tu byla každopádně zajímavá zkušenost, ale pouště už bylo dost a ráno 30.11. odlétáme do Sydney, ať máme nějakou změnu a trochu odpočinku od much a vedra.