Jen težko může člověk navštívit Kongo a nezajet se podívat na gorily. Osobně jsem v to při odjezdu ale přeci jen spíše doufal, než abych v tom spatřoval nějaký reálný cíl. Ovšem po příjezdu do Brazzaville a po prvních uspěších se začal tento výlet formovat a hlavně díky francouzsky mluvícímu kolegovi byl realizován. Každý, kdo se ocitl v podobné zemi, ať už v Asii, Jižní Americe, nebo zde v Africe, mi dá jistě za pravdu, že bez místního jazyka je v podstatě nemožné (a ve státě, kde turizmus nedosáhl ještě ani plenkového období, zvláště) se s nějakou rádoby cestovkou na něčem podobném domluvit. Jak už jsem ale zmínil, nám se to podařilo a tak se nás sedm vyvolených, a z evropského pohledu statečných, sešlo v sobotu ráno před hotelem Roayal.
Místo pohodlného a podle slibů snad i klimatizovaného off roadu přijela zachovalá Toyota, která přes své nepopiratelné jízdní kvality dává opravdu malý prostor pro to, aby se sedm pasažerů, umístěných v zadním prostoru pro osm, cítilo se svou bagáží pohodlně. Nic tomu ani nepřidává fakt, že sedačky jsou asi 35 cm nad podlahou. Nicméně jedeme přece na gorily, tak něco vydržíme.
Trochu pomalá jízda skrz příměstské špinavé čtvrti se brzy změnila na velmi rychlou plynulou jízdu po nečekaně kvalitní a naprosto rovné silnici a okolní krajina dostala optimisticky čistý a zelený ráz. Pouze dvakrát nás zpomalila mýtná brána s poplatkem 1000 F a jednou, díky písčité půdě a vydatnému dešti před x lety, stržená silnice na několika desítkách metrů. Po přibližně 100 km od Brazzaville jsme odbočili na polní cestu a hned to i využili k protáhnutí se. V přilehlé vesnici, kam jsme se šli mrknout, právě probíhala nějaká schůze. Přišel nás uvítat příjemný muž v saku a řekl, že se nemůžeme přiblížit, protože král místního národa Teke není slavnostně oblečen, ale že pokud chceme, tak při zítřejším návratu se u něho můžeme stavit. Domluvili jsme se na 14:00.
Dále jsme již jeli po polní cestě. Těžko říci kolik to bylo kilometrů, ale krajina byla značně zajímavější a tak ubíhala rychle. První zastávka na vyhlídce nám v podstatě vyrazila dech. Neskutečně krásný a naprosto nečekaný zážitek. Vidět bylo několik desítek kilometrů daleko a samotné údolí se pod námi propadalo jistě přes 100 metrů hluboko. Pak se pokračovalo k jezeru, na které jsme z vyhlídky shlížely a kde bylo v plánu krátké koupání, což většina využila k ochlazení. Poslední dnešní přesun autem končil kousek od našeho nocležiště, kde stály na tuto lokalitu luxusní bungalovy. Uvítali nás správci tohoto areálu, ukázali, kde budeme bydlet a kde si můžeme uvařit. Následoval krátký odpočinek a po něm vrchol dne.
V plánu bylo spatření malých gorilek, které tu jsou na převýchovu a jejich následné krmení v náruči. Byly nádherné, nic víc se nedá říct. Prostě je potřeba je vidět jinde než v zoo. Nicméně ukázalo se, že náš průvodce trochu lže. Krmení se nekonalo a tak vše končilo "jen" jejich pozorováním přes 10 metrů široký potok. Poté následovala procházka okolo tábora, kde jsme se mimo různých stromů seznámili i s informací, že hroch, který tu žije, se tekoucí vodou může pohybovat pouze proti proudu, protože nemá vyvinutý řitní svěrač a voda do něho proudící by ho zabila (této informaci jsme nehodlali uvěřit a proto momentálně čekám na odpověď z pražské Zoo). Další informace, že hroch vydrží pod vodou celý den, byla hned po návratu vyvrácena panem Googlem, který ale mimochodem o hroším svěrači mlčí. Závěr dne patřil již pouze špagetám, tuňákovi a lahvi rumu. Jo a také slibům a plánům průvodce: zítra za rozbřesku uvidíme hned za táborem červené antilopy, poté na řece krokodýly a hrochy a vrcholem dne budou dospělé gorily v džungly. Nebýt toho rumu, těžko by se nám v takovém těšícím se stavu usínalo.
V pět tedy vstáváme a po poloúspěšném buzení průvodce se na antilopy vydáváme sami, je to opravdu kousek, ale po asi hodinovém čekání, kdy se už dostaví i náš průvodce, vybaven červeným tričkem, které je jistě při sledování zvěře nejlepší, vidíme něco s hlavou, ušima a nohama za křovím. Nebylo to špatné, ale další zvěř bude lepší. Rychlá snídaně, přesun o x kilometrů dál do vesničky Abio a nasednutí do pirogy, dlouhé uzké lodi, kde nás 7 plus průvodce a řidič sedí v řadě za sebou. Foťáky a kamera připraveny, ale za celou snad dvouhodinovou plavbu nic živého nezaznamenaly. Pak vystupujeme na břeh, kde je další tábor a pár ozbrojených ochranářů. Nastává ale zásadní problém dne a celého výletu. Po hodinové hádce je jasné, že gorily nebudou, protože už jsou nakrmené. Snažíme se ještě vyjednat jejich pozorování na jiném místě, ale už je vidět, že průvodce nemá snahu a bude se snažit dostat v termínu zpět do města, nicméně ještě slibuje a tak vynecháváme i výstup na dominantní kopec, čehož v tom vedru zas tak moc nelitujeme. Po další hodině vystupujeme z lodi na břeh, dobýváme se k zásobám v autě a čekáme co bude. Průvodce oznamuje, že se bavil se šéfovou a že prostě jedeme zpět. Po chvíli projíždíme kolem mostu, který je široko daleko zřejmě jediný a tomu odpovídá i množství vojáků, kteří ho střeží a kteří k vlídnosti už od pohledu mají hodně daleko. Bojíme se o to více, že naše pasy jsou na úřadě kvůli prodloužení víz, což trvá týden a více - zlatá, proti zdejší opravdu rychlá byrokracie v Rusku. K tomuto se váže příhoda z minulého víkendu, kdy jsme byli ve třech zastaveni hlídkou a kolega, který zapomněl pas na hotelu, musel po dlouhém vyjednávání a vyhrožování odvozem na stanici zaplatit 34000 (cca 65 $).
V podstatě celý návrat zpět byl jedna velká hádka, kdy kolega, který jediný uměl francouzsky, to dával průvodci pěkně sežrat a ten po chvíli, již bez argumentů, pouze tiše trpěl další a další smršť slov. Osvobození se mu dostalo až příjezdem do královské vesnice, kam jsme přijeli sice o hodinu později, ale stále jsme byli očekáváni. Pomalu jsme se přesunuli před dům krále, byli poučeni jak se uklonit a jak se chovat a vstoupili. Jelikož král hovořil pouze svým jazykem, asi půlhodinový rozhovor probíhal přes dva překladatele a dozvěděli jsme se mimo jiné, že vládne území 340 km2, je placen státem a je rád, že se s námi mohl setkat. Dovolil nám ho vyfotit, s tím, že fotku mu musíme zaslat, a řekl, že od této chvíle se můžeme považovat za jeho syny. Takže jsme královští synové národa Teke.
Ačkoliv jsme neviděli ani polovinu toho co agentura slíbila, shodli jsme se na tom, že i tak to byl hezký (i když dost drahý:)) výlet. Krásná příroda je opravdu ve velkém kontrastu se špinavým Brazzaville s doutnajícímí skládkami. A každopádně to byla i příjemná změna stereotypu hotel-office-hotel.