Ráno tu máme, ještě před probuzením, první zranění. Láďa spadl v noci z postele. Z metru šedesáti po hlavě na dřevěnou podlahu. Někdo by to nerozdejchal, on tomu nevěnuje ani moc pozornosti. Těžko říci jakou roli v tom hrál včerejší alkohol a jakou roztahování spoluspáčů, každopádně je pravdou, že žádný, ani sebemenší zátaras ta postel neměla.
Před chatou je krásných -2°C, viditelnost, že by psa nevyhnal, pěkných 20 cm sněhu a v závětří lehce pofukuje. Ideální čas vyrazit na ledovec si trochu zaskotačit. Ještě proběhne kontrola vybavenosti (jen po materiální stránce, po psychické by to v tomto počasí dopadlo hůře) a jde se za našimi bergführery do mlhy. Víceméně jdeme pořád dolů, což je po zasněžených kamenech nádherná záležitost. I přesto k dalším zraněním zatím nedochází.
V nejnižším bodě naší dnešní cesty překonáváme několika skoky ledovcový potok a pak stoupáme vstříct trhlinám. Je to těžké najít takovou, do které se bude hezky padat a tak jdeme, už navázáni, ještě pěkný kus. V místě, kde je okolo nás víc trhlin, než ledu, nacházíme tu naši. Zatím ji známe jen z venku, ale brzy se s ní seznámime důvěrněji.
Jako první tedy musíme, ještě před pády, vybudovat "štand", který v reálné situaci sice mít nikdy nebudeme, ale pro nácvik se to zdá být jako dobrá volba. Naši průvodci se nás ptají na šrouby do ledu. "Co to?" "Nemáme." Naštěstí oni mají alespoň dva a tak se přivazujeme k ledovci. Pak začíná teoretický výklad, v kterém se brzo ztrácím (a asi nejen já) a tak se těšíme na praktické ukázky. První půjde Lukáš. Stejně, jak vyplynulo z včerejších rozhovorů, je tu proto, aby se už nevrátil (dostal to jako dárek od manželky, jeho kamarád Honza, který tu je s ním, od ní dostal navíc kudlu, ostrou:)). Lukáš tedy jako jde a jako náhodou spadne do té díry. Má výhodu, že za ním jde jako jeden z našich průvodců a zakleknutím ho na laně zachytává. Zatímco ho jednou rukou drží, druhou cepínem buduje již reálnější "štand" - toten mann - cepín zahrabaný ve sněhu kolmo k lanu, na cepínu přidělaná smyce, jejíž jeden konec ze sněhu čouhá. Ke smyci přidá karabinu. Pak k lanu přiváže prusíkem další smyci z kulatého lanka cca 5-6 mm a cvakne ji do té karabiny. Tím lze přenést váhu visícího na ten cepín ve sněhu, sám se odcvaknout z lana, svůj uzel s okem přes další karabinu přicvaknout zase ke "štandu" - jako zálohu a začít vlastní záchranu. Nebo si zajít na kafe či frťana.
Pak je potřeba k jinému cepínovému štandu přidělat další lano (případně druhý konec toho původního, na něj prusíkem lanko, pak hned za prusíkem klasický uzel (proti povolení, protože oba konce toho lanka budou táhnout tentokrát proti sobě). Na jednom konci lanka se udělá oko, zachraňující osoba se k němu cvakne a jde očíhnout trhlinu zblízka a také toho nešťastníka dole. Výhodou vždycky je, když ten nešika je při vědomí. Pokud není, můsí se k němu slanit, jinak se mu hodí jen lano, přičemž konec zůstává pořád nahoře, a on se k němu přicvakne - tedy pokud má volnou karabinu. Lano se natáhne a na volný konec lana se zase prusíkem (tentokrát je to už ale vyšší dívčí, protože ho nelze vytvořit provlíkáním, ale surovým uvázáním) přidělá druhý konec lanka (k prvnímu je přivázán zachraňující) a může se začít nově vzniklým kladkostrojem s vytahováním. A to tak, že se volného konce lana chopí všichni, kdo mohou, a na pokyny zachraňujícího periodicky tahají, zatímco on vždy posune prusík po laně (a také samozřejmě tahá), tak, aby ten co je dole, byl vždy chráněn proti případnému dalšímu pádu v případě například uklouznutí těch nahoře. Poměrně dokonalý, na první pohled složitý, ale v zásadě jednoduchý a logický systém.
No a tímhle jsme si v obou rolích prošli všichni. Tedy až na bergführery, což je logické, protože by je možná neměl kdo zachraňovat, Radka, který prohlásil, že se tomu úspěšně 20 let vyhýbá a tak nevidí důvod, proč to dělat teď a hlavně, že mu to zakázala produkce, a Olgu, které se nějak nechtělo. Možná se bála, že ji tam Radek nechá:)).
Ja si šel skočit jako poslední a, možná abych to obzvláštnil větší dramatičností, nebo prostě jen z blbosti, jsem si nevzal rukavice. Zato jsem si vzal kameru. Pád byl ... no prostě pád, který nakonec Lukáš, můj zachránce, zbrzdil. Bylo to spíš rychlé, než nepříjemné. Pak nahoře začala záchranná akce a já měl čas natočit útroby poměrně děsivého prostoru. Zvuky z venku jsou slyšet jen velmi tlumeně, zatímco led vydává dosti strašidelné lupání a křupání. Když dorazilo lano, měl jsem toho už dost. A pak to drama začalo. Když mě začali vytahovat, uvědomil jsem si, že buďto budu hrát pytel brambor a zřejmě mě potupně vytáhnou hlavou dolů, nebo se budu přidržovat lana, přičemž prsty, ty bez rukavic, budou právě mezi ostrým tvrdým ledem a mou vahou napjatým lanem. Potupně jsem vypadat za žádných okolností nechtěl, vybral jsem si cestu krve. Led působil jako škrabka na brambory a velmi obratně sloupával na spoustě míst tu nejsvrchnější vrstvu kůže. No trhlina byla dostatečně hluboká a tak byl čas přemýšlet, kde mám lékárničku. Když jsem vyjel nahoru, označkoval jsem červenou barvou cestu k batohu a to nejhorší zalepil. A aby to nebylo viděl, šoupnul jsem to do rukavic, což kdybych udělal o deset minut dříve, nebylo by o čem psát.
Pak jsme ještě rychle vyzkoušeli záchranu napřímo. Tedy žádný "štand", žádný uzlíky apod. Prostě jdeme jako na laně a ten první tam zahučí. Shodou okolností zase Lukáš:). A pak zbytek prostě surově táhne, až vytáhne. Asi jako o té řepě. Tato varianta ale samozřejmě přichází v úvahu jen u většího lanového družstva.
Když jsme dovádění měli dost, vyrazili jsme jinou cestou na chatu, kde čekalo zázemí, pivo a jídlo. Netrvalo dlouho a navázalo se na včerejší tlachání. Panáků sice nakonec nebylo tolik - 2, zato piv bylo víc - 6. Také dorazili papaláši z národního parku, takže Láďa panákoval na dvou frontách.
No a také došlo k jedostrannému, nicméně platnému konsenzu, a to, že snídaně je ve 4 a odchod v 5. Prý by mělo být zítra líp, o fous:).