Pobřeží Koster (anglicky Skeleton Coast) je název 500km dlouhého úseku západního pobřeží Namibie, který je známý jako jedno z nejnehostinnějších míst na světě (domorodci ho v jazyce nama označují jako „Místo, které Bůh stvořil v hněvu“). Pobřeží Koster dostalo svůj název jak podle četných koster lachtanů a velryb, tak podle vraků ztroskotaných lodí. Pokud některé plavidlo uvízlo na mělčině u pobřeží Koster, byla jeho posádka v pasti: na volné moře se nemohla dostat kvůli silnému příboji a ve vnitrozemí byla Namibská poušť bez zdrojů vody a potravy. Tato oblast nabízí jedinečnou kombinaci divokých pláží, dun a skalnatých útesů, které tvoří neuvěřitelné a fotogenické scenérie. Skeleton Coast je také domovem mnoha druhů zvířat, včetně tučňáků, tuleně, slonů a leopardů, kteří se dokázali přizpůsobit drsným podmínkám. Studený Benguelský proud brání vlhkému oceánskému vzduchu v přístupu k pevnině, proto srážky v oblasti nepřesahují 10 mm ročně. Časté jsou mlhy a silný vítr.
My jsme se přijeli k večeru do oblasti známé jako Mile 108. Juknuli jsme na moře, zkusili, že je fakt sakra studené, odjeli z čáry přílivu a rozložili náš tábor tentokrát v divočině. Přece tady nemůže nic nebezpečného žít. Jen teda je fakt divné, že v písku je každou chvíli nějaká kost nebo lebka nějakého zvířete. Vlastně jsem to ještě nikde nepsal, ale naše auta mají vše pro kempování. Jednoduše rozložitelné stany na střeše auta, plynová bomba s vařičem, lednička, nádobí a sedátka i stoleček. Je krásný večer, dáváme večeři a koukáme na neskutečnou oblohu plnou hvězd - díky aplikaci StarWalk se mi podařilo najít i Jižní kříž a pak jdeme docela brzo spát.
V noci nás budí silný vítr, až jsem si myslel, že nám někdo bouchá na stan nebo že vedle spícímu Honzovi vlezla do stanu nějaká černoška. Ráno se budíme do hrozné zimy, všude kolem je mlha, stan a vše včetně spacáku nasáknuté vlhkostí. Navíc zjišťujeme podle čerstvých stop v písku, že kolem nás v noci kroužila nějaká kočkovitá šelma resp. jedna normální a jedna velká. Dozvídáme se později, že to byla nejspíš hyena - ta naštěstí na člověka prý útočí až ve spánku. Ale ty větší stopy byl nejspíš desert lion - pouštní lev
https://www.theguardian.com/environment/2019/jan/28/lions-adapted-hunt-seals-seabirds-namibia-study . Úplně mi z toho není dobře, že jsem šel k ránu na záchod a kolem mě možná kroužil lev nebo hyena. Každopádně balíme náš tábor a jedeme na sever hledat vraky lodí. Šipka Winston Wreck varuje, že je potřeba sjet ze silnice a zapnout 4x4. Dlouho dobu to vypadalo, že to bez problémů projedeme, ale najednou naše auto zapadá do písku, druhé za námi taky a jen třetí stihlo včas zastavit. Bereme lopaty a kopeme auta ven. Ale čím víc kopeme, tím víc narážíme na vodu a auta se spíš potápí do takového bahna s pískem. Nakonec se nám podařilo po několika hodinách naše auto vyprostit, ale Tomášovo už leží celé na břiše a ani se nehne. Při pokusu o vytažení naším autem nám praskla i tažná lana. Kluci dojeli nakonec pro pomoc do nejbližšího kempu. Četa zkušených černochů s pořádnými hevery to nakonec zvládla a po cca 6-7 hodinách zaplať pánbůh odjíždíme. Já si v mezičase s Jonášem došel alespoň vyfotit vrak lodi Winston - za těch 50 let z něj ale moc nezbylo.
Přes ztracený den stíháme ještě navštívit největší kolonii tuleňů na světě v Cape Cross (cca 250 000 tuleňů na jednom místě - děsnej smrad). Úplně zničení nacházíme ubytování v cca 100km vzdáleném městě Hentiesbaai, kde je překvapivě super restaurace a zajímavá černošská hospoda s výdejem piva přes mříže. BTW že tu Němci po tom, co nejen tu provedli, pojmenují hospodu Blitzkrieg, to bych teda nečekal. Ráno odjíždíme a po cestě už v klidu přijíždíme k vraku angolské rybářské lodi Zeila, která zde ztroskotala v roce 2008 a je tak dobře zachovalá.