Ráno jsme si trochu přispali, zanechali zkušeně stan opět na pospas přírodním vlivům a v 11:15 odstartovali naši nejdelší túru v Norsku. O tom, jak bude dlouhá, jsme ovšem zpočátku měli jen mlhavé představy, které se vybarvovaly postupem času, a plně jsme prozřeli, když už nebylo cesty zpět. Nejsme ovšem žádní suchaři a slabčáci a tak jsme vyrazili velmi na lehko. Oba jsme šli v kraťasech, já jsem měl dvě mikiny a Pepa něco podobného, ale částečně nepromokavého.
Po asi dvou kilometrech nás ukazatel pozval na prohlídku zemních pyramid Kvitskriuprestinne, které ležely na velmi velmi prudkém svahu, který jsme zdolali jen díky v noci nabytým silám. Ovšem stálo to za to a Pepa si dokonce nahoře ukojil svůj chtíč a hodil si cca 30-ti centimetrový balvan právě z toho prudkého svahu dolů. Naštěstí se to obešlo bez zranění a my mohli sestoupit. Při sestupu jsme byli podruhé odhaleni Čehůnama, ale opět kvůli triku, takže nelze mluvit o tom, že by se o to oni zasloužili nějakou přemírou detektivních schopností.
Při následné sprosté tříkilometrové stoupačce vzhůru jsme si uvědomili, že jsme na horách, a snažili se kopce akceptovat. Vcelku se nám to dařilo. U Hytterovy chaty (pozn. 16. 6. 2017 – tady se zřejmě projevili tehdejší lingvistické schopnosti – „hytter“ = „chata“ :)) jsme vstoupili konečně do parku Rondane a projevili své detektivní vlohy. Neomylně jsme identifikovali pár drnů z Čech, které prozradilo jednak stanování a také kraťasy, které tu opravdu nikdo z místních nenosil. Pro navázání družby jsme jim na cestu vyryli: „Drni, jsme 20 minut před váma“.
Po dalším asi pětikilometrovém mírnějším stoupání končí silnice a z mraku aut zde kotvících se valí davy takzvaných turistů. Všichni se soukají do nepromokavých a teplých oděvů a my v kraťasech a mikinách jsme pro půlku z nich zdrojem zábavy a pro druhou zdrojem obdivu. Možná, že jejich obleky mají něco do sebe, protože je 8°C a silný vítr, ale my jsme kluci z hor a vůbec nám to nevadí. Ani další změna počasí, při které během chvilky dochází k úplnému promočení mého veškerého oděvu, nám nemění názor na zbytečnost pláštěnek.
Za užívání si těchto rozmarů přírody dorážíme k chatě Rondvassbu, ležící v nadmořské výšce 1173 metrů u jezera Rondvatnet. V této chatě je možnost ubytování a je startovním bodem pro túry do okolních hor, tyčících se okolo ní po všech stranách. Dáváme si čaj a provádíme částečné usušení oděvů. Dorážejí také naši známí drni a musíme konstatovat, že to jsou fakt drni, protože nás vůbec neodhalili. Na nástěnné mapě parku zjišťujeme, že pokud se nechceme vracet stejnou cestou, a to rozhodně nechceme, je dnešek ve znamení 30 kilometrů. Jsme v první třetině a to v kombinaci s promočením nebudí nejlepší dojem, ovšem přeci se nenecháme zastrašit.
Po příjemné, v teple strávené hodince vyrážíme do druhé třetiny směrem k Peer Gyntově chatě. Překonáváme poslední stoupání nad chatu a po zadovádění si ve sněhu a tuna-fishové svačince se ocitáme v sedle s nadmořskou výškou 1380 metrů, kterou již zřejmě nepřekročíme. Dále pokračujeme ze začátku přibližně po vrstevnici, míjíme jednoduchou chatku určenou k nouzovému přespání a kocháme se krásným výhledem na okolní hory, jejichž vrcholky sice kvůli mrakům nemáme možnost spatřit, ale i tak je zážitek dokonalý. Později mírným sestupem, který ovšem obnáší chůzi po velmi ostrých kamenech, nebo vodou, dorážíme po cca 10 km k Peer Gyntovi. Chaty zde jsou tuším tři, jsou velmi nízké a jejich minimálně půl metru široké zdi jsou komplet celé z na sebe navršené břidlice. Možná to je jiný kámen, ale to zřejmě není důležité. Na lavičce si ujasňujeme směr dalšího postupu, trochu odpočíváme a načínáme poslední třetinu.
Kousek od chaty za brodem u malého vodopádku stojí opuštěný džíp s klíčky v zapalování, další znak toho, že se v Norsku nekrade. Zpáteční cesta v podstatě neustále mírně klesá a je pekelně dlouhá. Ještě k tomu nás podruhé počasí odměňuje dávkou deště a my jsme durch podruhé, a aby toho nebylo málo, začíná se pomalu stmívat a my máme o své pozici velmi neúplné představy. Procházíme naprosto neznačenými lesními cestami, potkáváme stádo krav, které z nás jsou pěkně vykulené, a poté co začínáme poznávat krajinu u přehrady a máme dojem, že už jsme doma, pokračujeme ještě dobré dva kilometry serpentýnami dolů, kde je konečně známé rozcestí, ta samá přehrada jako ráno a samozřejmě i náš stan, o který se už přestáváme v Norsku bát úplně. Večer vaříme kotel polévky na nakradeném dříví a pochutnáváme si, protože za celý den jsme nejedli v podstatě skoro nic, a spíme, spíme, spíme….