Nejel bych na tuhle dovolenou, kdybych se nepokusil zdolat jeden z nejvyšších vrcholu And. Vždy jsme se zatím pouštěli pouze do horských treku, takže žádný sníh, pouze příjemné podnebí, atd. Ale vždy jsem si chtěl splnit tenhle sen a teď k tomu konečně došlo!
V plánu byl třídenní výlet. První den začal celkem běžné. Přejezd jeepem z Quita do národního parku Cotopaxi a dále už na kole. Přivítala nás krásná krajina... něčím nám připomínala Šumavu - až na ty obrovské hory v okolí. Poměrně rychle jsme na kolech vystoupali na náhorní plošinu pod Cotopaxi, kde už to bylo úplně o něčem jiném. Taková neuvěřitelná a napůl měsíční krajina, všude náhodně poházené obrovské balvany a mezinimi tisíce barevné kvetoucích horských květin a volně pasoucí se divoké koně. Prostě takový zvláštní ráj.
Cotopaxi naposledy vybuchla před 140 lety, takže známky toho, že se pohybujete po lávovém povrchu jsou stále velmi zřejmě. Bylo to něco naprosto jiného, než má člověk normálně možnost vidět (škoda jen, že nezbyl čas na výlet do města Banos, nad kterým se tyči stále aktivní vulkán). Ubytovali nás v takové horské chatce, kde nebylo vůbec nic, spíš to byl takový lepší přístřešek se dvěma matracemi. Lehce zapomenete na to, že jste ve výšce 4000m, ale pouze do okamžiku, než západně slunce, kdy teplota z příjemných 20°C rychle klesá směrem k nule. Takže v téhle chatce bylo pěkně frisno :). Mimochodem, před večeři jsme se seznámili se dvěma Holanďany, se kterými Martina strávila 2hod. hraním nějaké šíleně hry v kostky "Yatzee"... chápete tu hru někdo? My ani po dvou hodinách ne :D
Druhý den po snídani jsme přejeli autem na parkoviště pod horskou chatu (refuge) na úpatí Cotopaxi. Tohle parkoviště je ve výšce 4600m, takže už to tam pořádně fouká. A to doslova. Sotva jsme zastavili, Martina otevřela dveře a fuuuuu, obrovský nápor větru dveře nevydržely a pěkně se vylomily z pantů :o). Mno, moc radosti z nás neměli... ale co, měli nás varovat. On ten větřík, co tam vál, to byl pan Vichr. Mám své zkušenosti s větry (ale ne tamtěmi :D) okolo 100km/h a tenhle by je klidně strčil do kapsy. Šli jsme jenom hodinku do husté strmého kopce k chatě, ale chvilema nás vítr srážel až na kolena. Chata leží skoro v pěti kilometrech, takže i ta hodinka cesty v řídkém vzduchu nám dala pěkně zabrat. Na chatě byla šílená zima - venkovní teplota kolem nuly a ta vevnitř taky :o). Nikde žádné topení, nic, jenom hromady paland až pro 80 šílenců, kteří zde přečkají většinou jenom jednu noc před výstupem. Odpoledne jsme přivítali základní výcvik v horolezectví. Oblékli nás do plně výzbroje - sedák, mačky, cepín plus další nezbytnosti a hurá na ledovec. Po krátkém úvodu do používání macek a cepínu jsme si mohli vyzkoušet i lezení po kolmé ledové stěně. Byl to zahul, ale přímá. Pak už jsme jenom jedli a odpočívali. Vlastně jsme celé odpoledne strávili ve spacáku - nejprve se snažíc zahrát a po malé večeři v šest večer i trochu vyspat před samotným výstupem. Trochu jsme byli vyklepání z počasí. Neustále pršelo, sněžilo, svítilo sluníčko, foukal severák... prostě počasí, do kterého by ani psa nevyhnal (což ovšem nevadilo dvěma liškám, které se vesele promenádovaly okolo chaty). Martině nebylo moc dobře, hlavně z té šíleně a neustávající zimy, takže jsme různé debatovali o tom, kdy a jak výstup vzdáme. Ale zase na druhou stranu, na chatu dorazily i výletníci mající hodně přes šedesát (to jsme ale netušili, že na vrchol nejdou) a pak jsme zase měli dobrý pocit, že to prostě musíme "dát". V podvečer dorazilo dalších třicet namaklych amiku v dokonale výzbrojí, takže jsme alespoň věděli, že na vrchol nepůjdeme sami.
O půlnoci byl budíček, rychle naposledy na záchod (ono když máte sedák, venku fučí a teplota klesá k minus deseti, tak se vám zadek vážně nechce vystrkovat), malá snídaně, baterku na čelo, plnou výzbroj na tělo, cepín do ruky a jde se! Horská nemoc se přeci jenom trochu přes noc i na nás podepsala - probudili jsme se s bolesti hlavy a žaludkem mírně na vodě. Ale půlka ibuprofenu to srovnala a nezbylo nic jiného, než vyrazit. Nevíme, jak následující hodiny popsat. Všechna slova jsou vážně nějak málo na to, co jsme si prožili. Hrábli jsme si na dno svých sil a dost možná ještě dál. Alespoň pro vaší představu:
Jdete do naprosto kolmého kopce, se kterým by se horko těžko mohla měřit černá sjezdovka v Alpách.
Jdete v naprosté tmě, pouze za světla čelovky.
Jdete uvázáni na laně s vaší milou a průvodcemJdete v teplotě, která klesá hluboko pod bod mrazu a spolu s větrem a mírným deštěm/sněhem na vás vytváří ledovou krustu
Jdete oblečení naprosto do všeho, co máte, protože energie, kterou vydáváte je tak obrovská, že nějak nezbývá na vytápění tělaJdete bez možnosti smysluplné zastávky, protože se vlastně pořád jenom škrabete do kolmého kopce a závětří neexistujíJdete za neustálého nedostatku kyslíku, protože tu už žádný skoro není.
Bez macek a cepínu je výstup naprosto nemožný. Tak touhle zábavou jsme dokázali vystoupat až do 5200m bez větších problémů - nepočítáme-li neustále a k ničemu nevědoucí lapání po dechu. Potom se u Martina začaly objevovovat první známky horské nemoci. Kupodivu Martina, která z počátku skuhrala a mrmlala nejvíc, začínala být ve svém živlů. Pomalu jsem ji začínal nesnášet :o). Po krátkém občerstvení (zmrzlý čaj - doslova, a který debil měl ten nápad si s sebou vzít karamelovou tyčinku, která zmrzlá na kost!?!) jsme ale stoupali dál. V 5500m už to ale bylo mnohem horší. Velká bolest hlavy, závratě a neustálý pocit na zvracení u Martina nám neumožnili dále pokračovat ve výstupu a nezbylo nám než se s výhledem na kráter sopky a s vrcholem rozlucit. Škoda. Ale i tak, 5555m je hezké číslo - rodinný rekord, památka a okamžik, který nám nikdy nikdo nevezme. Bylo to vážně maso. Uvidíme, zdali se ještě někdy v budoucnu do něčeho takhle náročného pustíme.
Zítra máme volný den - že by zase lázně :o)? Myslíme, že si je zasloužíme. A pozítří na naší poslední stačí - Galapágy. Netušíme, zdali a kde tam bude přístup na internet, takže možná závěrečná část bude psaná z klidu a tepla domova. Uvidíme...