Dnešní ráno nás přivítalo překrásným počasím. Vlastně poprvé je nad Tenerife jen modrá obloha a panuje tak ideální počasí na zdolání nejvyšší hory Španělska a třetí nejvyšší sopky na světě (bráno ze dna oceánu).
Volíme trochu delší trasu a auto necháváme v „El Portillo“ na parkovišti, u jedné z nemnoha restaurací, které se v národním parku kolem El Tiede nacházejí. Bez velkých cavyků zahajujeme výstup. Zpočátku je to velmi snadné, v podstatě jen mírné stoupání po příjemné stezce v nádherné sopečné krajině. Víme, že máme dost času a tak nikam nespěcháme – volíme trvalé tempo jihoamerických průvodců, pomocí kterého jsme již zdolali mnoho jiných sopek. I tímto téměř hlemýždím tempem a i když se výstup stává víc a víc strmý, jsme ale jednoznačně nejrychlejší a během cca 4h vystupujeme k dnešnímu cíli, kterým je horská chata ve výšce 3260m. Po zkušenostech z jiných částí světa jsme překvapeni kvalitou nejen ubytování a záchodů, ale i kuchyně, postelí a přikrývek (perfektně čisté) a všeho ostatního. Jediné, co je poměrně nepříjemné je to, že jsme na chatu dorazili kolem 16h (správce ji ale otevřel až v 17h) a nemáme zde totálně co dělat. Díky tomu, že v chatě se skoro netopí, je v ní kolem 10C a to na sezení opravdu není moc :(. Nakonec jdeme spát kolem deváté a já děkuji svojí ženě za to, že mi vzala špunty do uší. Noc v jedné místnosti s cca dalšímu 15ti lidmi, to není žádná legrace. Každý se převaluje, chrápe, prdí a smrdí a jen díky špuntům to nakonec nějak přežívám. Vláďa špunty neměl a ráno vypadal, že spal celkem asi 20min…
Výstup na vrchol zahajujeme těsně po šesté hodině ráno v absolutní tmě. Čelovky nám svítí na cestu a ledový vítr nás žene vpřed, není jiná šance, jak se zahřát. Postupně se ale začíná dělat nejprve pološero a nakonec, 10min před východem slunce stojíme na samotném vrcholu "Pico El Tiede" – 3714m. Je odtud neskutečný výhled na všechny ostrovy Kanárských ostrovů, a pokud je dobrá viditelnost, je prý vidět až do Afriky. Na vrcholu se díky silnému větru nezdržujeme dlouho a za chvíli už zahajujeme sestup.
Sestupujeme nejprve k horní stanici lanovky ve výšce kolem 3500m a následně pokračujeme velmi nepříjemným sestupem na "Pico Viejo". Tahle o něco málo menší hora než samotné "Pico El Tiede" je vlastně vrcholem, který vznikl za poslední erupce na Tenerice (1909) a díky lávě, které se řinula z vrcholu sopečné caldery tu vznikly neskutečné kombinace kamenů, ztuhlé zeminy a kdo ví, čeho vlastně. Pro oko, obzvlášť pro oko fotografa, je to pastva pro oči – těch barev, nádhera.
Sestup ukončujeme na jediné silnici, která národní park protíná a Martina aktivně během jedné minuty stopne jedno z projíždějících aut, které ji dopraví na naše parkoviště, kde nasedá do našeho Yaríska, jede pro nás a společně se vracíme k moři. Bylo to super a jeden z nejhezčích výstupů, který jsem kdy podnikl.