Těžko zprostředkovat zážitky z míst, kde tvorové ze zoo volně pobíhají, kudy se jim zachce, ale zkusím to.
…
Nezajímavou a dlouhou cestu z Kampaly do národního parku Murchison Falls na severu Ugandy přeskočíme a začneme až lodí, do které jsme v parku přestoupili. Cílem byla jízda po Nilu k vodopádům, podle kterých je park pojmenován a samozřejmě obhlídka, nebo spíše 'ochutnávka' zdejší fauny. Cesta lodí nepředpokládala nějaké nestandardnosti. Nicméně…
Stává se, že člověk zamíří jinam, do končin, kde neočekává evropsko-americký hluk, a ten ho stejně dostihne. Než aby poslouchal „oaoaouh crocodile, he is, oh my god, no, no, no he is eating …, no no ......“, vyběhne na na rovníku nezastřešenou horní palubu a trpění slunce je pro něho příjemnou úlevou („look at, look at, no, no, he is there“ - pouze doznívá z dolní paluby). Nejen vzdálení se horečnatému řevu jedné zřejmě přiopilé cestovatelky bylo tím hlavním důvodem opuštění dolní paluby. Ta sice nabízela bližší případný kontakt se zvěří, ale málokterá divoká zvěř je náchylná k tomu, vyhledávat těsné setkání s naším druhem. Nahoře, naproti tomu, byla výhoda většího rozhledu, což se ukázalo dosti podstatnou vlastností této lokality, a my mohli zvěř, která se stejně logicky nepřiblížila do nějaké kontaktní vzdálenosti, sledovat alespoň tak, jak dovolila.
Když horní paluba pro nás byla málo (a zároveň z úst průvodkyně zaznělo nekompromisní: „Vystupuje někdo?“), vystoupili jsme. Cesta vedla nahoru, což jsme čekali a nepokládali to, po x dnech v křesle, za problém. Byla to příjemná výzva a tak jsme vyrazili tempem, které ostatní (a to byla chyba) nechalo v pozadí. Cesta příjemně ubíhala, nikdo (hroch ani krokodýl) nás nerušil a my se postupně propracovávali k vodopádům. Nevím, čím to bylo, ale po třiceti minutách mě zničehonic napadlo, že vrátit se možná nebude úplně špatný nápad. Najednou totiž nebylo úplně zřejmé, jestli loď má v úmyslu na nás čekat a jestli jsme nevyrazili jednosměrně někam, kde na nás samozřejmě nikdo nečeká. Vodopád samotný byl v tu chvíli přímo před námi, fotky a natáčení proběhly a nebyl tedy důvod hazardovat se životem a nepokusit se o návrat.
Ten se povedl se štěstím odvážným přejícím. Tempem, které jsme ještě vystupňovali, jsme se vrátili k Nilu právě ve chvíli, kdy průvodce jiné a ten den poslední lodi vznesl důvěrně známou otázku: „Vystupuje někdo?“. V tu dobu již v klidu, jsme nechali vystoupit jako vždy zoufalé Japonce a provedli něco, co v těchto místech zřejmě ještě nikdo nikdy neudělal - nastoupili jsme. Kapitán lodi zřejmě zažil již ledacos, ale tohle jsme mu museli zdlouhavě vysvětlovat. Nám už ale bylo jasné, že živé nás z paluby nikdo nedostane, což jsme radši hned potvrdili zakoupením lahvového, a kapitána ubezpečili, že ať se mu to líbí nebo ne, my se s ním vracíme. Nakonec s tím problém neměl, ale zřejmě to ještě chvíli, když jsme si již vychutnávali pocit zachráněných, zpracovával.
V přístavišti jsme vystoupili a pěšky došli do nedalekého kempu Red Chilli, kde měl proběhnout náš spánek. Řidič, který na nás měl čekat v přístavu (a zřejmě čekal, ale u lodě, kterou jsme tak spontánně opustili) nebyl ani tam. Číslo na něho jsme neměli a tak po konstatování rozumného závěru, že víc udělati nemůžeme, jsme se oddali, tentokrát již plně, oslavě přežití. Ve chvíli, kdy byla oslava již ve třetí třetině a komáři, aniž bychom to věděli, na nás vesele hodovali, se řidič objevil a jevil známky rozladění z předchozího strachu o nás, což mu bylo ke cti. Omluvy a vysvětlování k jeho uklidnění nevedly, ale vše nakonec napravila dvacetidolarovka, která byla oficiální cenou pro ty, kteří si objednali vyzvednutí nad vodopády, kam pro nás poté, co jsme nevystoupili ze správné lodi, zamířil.
Domluvili jsme ranní odjezd na 6:30, nechali ho jít spát a sami ještě pokračovali v oslavě, během níž se mi podařilo koupit již od minula vyhlídnuté tričko zdejší barové obsluhy. Krásně se sedělo před barem ve tmě, ale po půlnoci bylo nutné se odebrat ke spánku a připravit se na zítřejší zvěř.
….
Včerejší oslava, nebyla zrovna tím pravým, co by se mělo provozovat před ranním vstáváním, ale podařilo se. Před sedmou jsme vyrazili a za chvíli viděli desítky a stovky antilop, spoustu žiraf, slonů a buvolů, dole u jezera opět hrochy a několik dalších druhů zdejší fauny. Tentokrát se sice nepodařilo "ulovit" lva, ale opět to byl parádní výlet, který jsme si mohli vychutnávat i výhledem otevřenou střechou.
Podmínky parku jsou ale dosti nekompromisní a je tedy nutné ho v případě jednodenního vstupu do 24 hodin opustit, v čemž nám hned zpočátku bránila místní armáda, která svými manévry blokovala převoz trajektem pres Nil, díky čemuž se následná jízda pralesem zpět k bráně musela trochu zrychlit, ale naštěstí nic se nejí tak horké, jak se uvaří a stráž akceptovala v klidu několikaminutové zpoždění.
Po přibližně hodině další jízdy jsme dorazili do městečka Masindi, kde jsme se zastavili (stejně jako minule při cestě tam) v asi indické restauraci a dali si místní jídlo - beef a vegetable stew. No těžko k tomu říct něco jiného, než, že výběr indického jídla by byl lepší volbou. Najedeni a hlavně znovu hydratováni jsme zaveleli k návštěvě ještě jednoho parku, na nějž jsme včera cestou z Kampaly zahlédli poutač u silnice. Jednalo se o park pro výchovu nosorožců (kteří nám do sbírky ještě chyběli) s cílem je postupně zase vracet do ugandské přírody (
http://www.rhinofund.org ). Od hlavní silnice to bylo jen 7 km a tak bylo jasné, že nás to nijak nezdrží. Pravda, vstup nebyl z nejlevnějších (75$ za dva), ale přeci jen to bylo na dobrou věc, takže spíš než vstupné se to musí vnímat jako dar. Následný papír s textem, že nosorožci jsou extrémně nebezpeční a přebíráme tedy odpovědnost za případné újmy, nás měl připravit na to, co se bude dít, ale nepřipravil - považovali jsme to za další nesmyslný canc, kterých se tu podepisují desítky.
S rangerem jsme nasedli do vozu a vyrazili za nosorožci. Ujeli jsme ale asi jen 200 metrů a i když nosorožci nikde nebyli, auto zastavilo. Následně nás ranger vyzval, ať vystoupíme a že je teda jako půjdeme hledat do savany. Chvilku jsme na něho koukali, jestli se nezbláznil, ale vypadal odhodlaně. Vyrazili jsme tedy, a zatímco nám vyprávěl o nosorožcích, my vzpomínaly, co že jsme to přesně podepsali. Dozvěděli jsme se, že v Ugandě aktuálně žije pouze 12 nosorožců, z toho 2 v Kampale v zoo a zbytek právě zde, v přibližném složeni - táta, máma, děti, pes. A taky, že dospělý samec spase denně 150 kg trávy. Zbytek hodnotných informací jsem již přestal registrovat, protože se právě ten samec asi 100 metrů před námi objevil. Už tahle vzdálenost se mi zdála dost nefér, ale ranger šel pořád blíž a jelikož u něho jsme se přece jen cítili bezpečněji, šli jsme za ním. Zastavili jsme se až cca 10 metrů od klidně se pasoucí prehistorické almary a koukali po okolních stromech, jaké mají krásné větve, na které budeme moci kdyžtak skočit. Škoda jen, že většina byla pokryta pěticentimetrovými ostny. Časem jsme se ale otrkali a z podobných vzdáleností si prohlédli ještě matku s mládětem a tři odrostlejší kousky, z nichž jeden se jmenoval Obama. Cestou zpět k autu jsem se ještě zeptal kolik lidí už tu ty „bestie“ zabili - prý nikoho, divné.
A tím víkend vlastně skončil. Sice nás čekalo ještě několik hodin v autě, ale to už jsme vnímali jen okrajově a až povědomá zácpa na kraji Kampaly nás probrala z letargie. Po další hodině v ní jsme konečně vystoupili u hotelu, rozloučili se s opět veselým a na nás se nezlobícím řidičem a spěchaly navštívit sprchu a poté restauraci.